Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Sołectwa

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Grzmiąca

Kategoria: Sołectwa
Grzmiąca – to wieś leżąca na Kaszubach w zachodniej części województwa Pomorskiego należąca do Gminy Bytów przy drodze powiatowej nr 1201G łączącej Bytów – Budowo.

Nazwa miejscowości Grzmiąca wywodzi się od kaszubskiej nazwy „Grzmiacó” oraz niemieckiej „Gramenc”. Zamieszkuje ją społeczność wielokulturowa, w tym ludność kaszubska i ukraińska wysiedlona w ramach akcji „Wisła” po drugiej wojnie światowej. Wieś Grzmiąca położona jest częściowo w otulinie parku krajobrazowego „Dolina Słupi”. Na terenie sołectwa przepływa rzeczka Bytowa. Grzmiąca jest siedzibą sołectwa, w skład którego wchodzi również wieś Przyborzyce. Sołectwo obejmuje obszar o powierzchni 4,48km2 co stanowi około 2,30% ogólnej powierzchni Gminy Bytów. Grzmiącą łącznie z Przyborzycami zamieszkuje 176 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2023 r.).
 

INWENTARYZACJA ZASOBÓW

Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona ze względu na występowanie wielu zjawisk geomorfologicznych. Krajobraz ukształtowany przez lodowiec urozmaicają lasy z uznanymi za pomniki przyrody drzewami (buk, grab). Atrakcję stanowi również rzeka Bytowa wijąca się wśród lasów i łąk oraz liczne starorzecza przez nią pozostawione.

Najcenniejszym walorem i dziedzictwem kulturowym jest nieskażone środowisko naturalne oraz piękne położenie wsi na wzgórzu, sprawiające, że trasa do niej jest ulubionym szlakiem bytowskich biegaczy, rowerzystów, a także spacerowiczów.

Sołectwo znajduje się na obrzeżach strefy chronionej Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Duże połacie leśne, wąwozy, liczne oczka wodne rozsiane na obszarze sołectwa są magnesem dla wszystkich miłośników pieszych i rowerowych wycieczek oraz zbieraczy runa leśnego. W miejscowości Grzmiąca znajduje się boisko sportowe, które służy mieszkańcom do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz jest miejscem do organizowania imprez integrujących społeczność oraz przebywających gości.
Na terenie sołectwa przeważają gleby słabo urodzajne. W sferze produkcji rolnej przeważają uprawy zbóż, pastwisk oraz hodowla bydła mlecznego. Większość stanowią gospodarstwa o niewielkim areale. W miejscowości funkcjonują firmy takie jak: transportowa, budowlana, tartaki, produkcja twarogów, śmietany i masła, hodowla pstrągów, usługi hydrauliczne.

Funkcję sołtysa w kadencji 2019 - 2024 pełni Waldemar Wałdoch.
Kontakt: w.waldoch-1980@wp.pl


Liczba odwiedzin: 4573
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij