Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Frankenberg

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Nasze doświadczenia migracyjne. Historia migracjami się toczy.

13 września 2021
W dniach 8-11 września 2021 r. w Bytowie odbyła się wizyta studyjna, realizowana w ramach projektu pn. Międzynarodowo o migracji w samorządach.
Gmina Bytów realizuje międzynarodowy projekt partnerski, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Europa dla Obywateli, działanie: Sieci miast. Aplikacja wniosku do Komisji Europejskiej nastąpiła w październiku w 2019 r. Ze względu na pandemię COVID-19 terminy realizacji projektu zostały przesunięte o rok.

Projekt obejmuje 4 wizyty studyjne, których celem jest wsparcie dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia, zwalczanie dotychczas istniejących stereotypów oraz wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie migracji.

Tematem pierwszej wizyty w Bytowie była historyczna wymiana doświadczeń migracyjnych partnerów projektu międzynarodowego. Projekt skupia 7 partnerów z różnych krajów: Polska, Niemcy, Szwecja, Litwa. Są to zarówno partnerstwa gminy Bytów jak i powiatu bytowskiego. Uczestnikami wizyty byli następujący partnerzy projektu: Powiat Bytowski, Miasto Taurage, Miasto Markaryd, Powiat Vorpommern-Rügen, Powiat Schmalkalden-Meiningen, Fundacja Rozwoju Lokalnego Parasol, Miasto Frankenberg.

Ze względu na utrudnienia część z nich uczestniczyła on-line. Zaproszeni goście przyjechali do Bytowa 8 września 2021 r. Pierwszego dnia zorganizowano spacer po mieście, w ramach którego goście poznali historię i dziedzictwo naszego miasta. Drugiego dnia wizyty odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym przybliżono zarys projektu, jego cele i założenia. O godzinie 15:00 w Sali audytoryjnej przy LO w Bytowie zorganizowano seminarium otwarte „Nasze lokalne migracje stare i nowe”, podczas którego wysłuchano wykładu pn. „Europejskie społeczności postmigracyjne z Bytowem w tle. Mobilność ludzi w perspektywie socjologa”. Wykład poprowadziła dr Magdalena Lemańczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Popołudniowa część wizyty studyjnej obejmowała warsztaty w grupach roboczych, zatytułowane „Jak skutecznie komunikować wyzwania integracyjne”. W ramach zespołów roboczych przedstawiciele każdego z partnerów podjęli tematykę „Jak wykształciły się nasze lokalne społeczności”. Kontynuacja tych zagadnień miała miejsce kolejnego dnia (09.09.2021 r.). Pozwoliło to na podjęcie międzynarodowej dyskusji dotyczącej uprzedzeń i innych barier na drodze do akceptacji innych. Była to doskonała okazja do podzielenia się doświadczeniami i bogatą historią migracyjną partnerów. Ostatni punkt wizyty obejmował objazd tematyczny po terenie powiatu bytowskiego.

Wizyta w Bytowie pokazała różnorodności doświadczeń obywateli UE w tym temacie, które stale funkcjonują w naszej dawnej i bliższej historii. Zachęciła uczestników do refleksji nad kształtowaniem spójnych polityk migracyjnych na szczeblu lokalnym w oparciu o doświadczenia międzynarodowe. 

Wyniki wizyty: Zapoznanie się ze specyfiką Bytowa i okolic w kontekście doświadczeń i bogatej historii migracyjnych partnerów. Pokazanie, że na przestrzeni lat u nas i partnerów też odbywał się szeroki proces migracji. Uświadomienie, że migracje są nieodłącznym elementem naszego życia, co przekłada się na zwiększenie poziomu akceptacji i migrantów.

Liczba odwiedzin: 5586
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij