Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Sołectwa

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Pomysk Mały

Kategoria: Sołectwa
Pomysk Mały (kaszb. Małë Pòmësk) jest wsią kaszubską, położoną na Pojezierzu Bytowskim w gminie Bytów, w województwie pomorskim. Miejscowość jest siedzibą sołectwa Pomysk Mały, w którego skład wchodzą dodatkowo dwa przysiółki: Leśno oraz Międzygórze. Sołectwo leży obok drogi wojewódzkiej nr 228, na trasie Bytów-Gdańsk i nieistniejącej już linii kolejowej Lębork-Miastko. Sołectwo obejmuje obszar 11,86 km2, co stanowi 6,28% ogólnej powierzchni gminy Bytów. Liczba ludności sołectwa, wg stanu na dzień 31.12.2023 r., wyniosła 382 osoby.

Pierwsze wzmianki o tych terenach pojawiły się już w XIII wieku, kiedy to stanowiły własność rycerską. Przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim wieś otrzymała w 1379 roku.

Nazwa wsi wywodzi się od określenia „pomyk” – rośliny z rodziny liliowatych. Stąd zapewne ród Pomyskich, który otrzymał wieś z nadania. W swojej historii Pomysk Mały, podobne jak inne miejscowości na ziemi bytowskiej należał do różnych państwowości, by wreszcie w 1945 roku wrócić w skład państwa polskiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.
 

INWENTARYZACJA ZASOBÓW

Rzeźba terenu sołectwa jest bardzo zróżnicowana licznymi pagórkami i lasami. Bliskość jezior w znacznym stopniu uatrakcyjnia sołectwo. Dużym walorem przyrodniczym są pomniki przyrody, znajdujące się w miejscowości, do których zaliczono pięć lip w wieku od 150 do 300 lat, a także dwa klony zwyczajne w wieku około 150 lat.

Najcenniejszym dziedzictwem, zasługującym na szczególną uwagę, pozostaje nieskażone środowisko naturalne oraz piękne położenie wsi.
Przez sołectwo przebiega malowniczy Rowerowy Szlak Zwiniętych Torów: Miastko – Tuchomie – Bytów – Kozin – Lębork – Łeba (161km). Szlak powstał na bazie starych nasypów kolejowych, po których jeszcze przed wojną poprowadzono linię kolejową łączącą Miastko z Lęborkiem. Do naszych czasów przetrwał jedynie urokliwie wijący się utwardzony szlak. Na terenie gminy Bytów szlak oznaczony jest kolorem niebieskim, ma długość 24 km i prowadzi od jeziora Długiego w okolicach Niezabyszewa przez Chomice, Bytów, Pomysk Wielki, Pomysk Mały do Soszycy.

Przez miejscowość wiedzie także szlak pieszy p.n. „Kraina Lasów i Jezior”, jest to trasa licząca 112km, biegnąca przez lasy obok licznych jezior (Żydów – Miastko – Rekowo – Płotowo – Sieczno – Bytów – Pomysk Wielki – Parchowo – Jasień).

W związku z bliskością Pomyska Wielkiego mieszkańcy korzystają z obiektów znajdujących się w tej miejscowości tj. szkoła podstawowa, przedszkole, kościół parafialny. Mieszkańcy przedmiotowej miejscowości aktywnie uczestniczą w działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomysku Wielkim, a także w stowarzyszeniu sportowym LZS „ARKONIA” Pomysk Wielki,

Pomysk Mały jest wsią typowo rolniczą, w której większość rolników posiada gospodarstwa rolne o powierzchni do kilkunastu hektarów, o glebach średnio urodzajnych, na których uprawiane są przede wszystkim zboża oraz ziemniaki. Funkcjonują tu również nieliczne zakłady pracy o charakterze usługowym: stolarstwo, dekarstwo, blacharstwo, usługi transportowe oraz sklep spożywczy.

Dużym kapitałem ludzkim wsi są mieszkańcy, którzy chętnie biorą udział w różnego rodzaju inicjatywach podejmowanych przez Radę Sołecką. Dotyczy to zwłaszcza współudziału w organizowanych cyklicznie imprezach służących integracji mieszkańców Pomyska Małego m.in. Dzień Seniora, festyn parafialny oraz dożynki parafialne. Młodzież Pomyska Małego bierze udział w treningach i rozgrywkach piłki nożnej organizowanych przez sąsiedni klub LZS „ARKONIA” Pomysk Wielki. Natomiast wielu dorosłych jest członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomysku Wielkim.

Funkcję sołtysa w kadencji 2019 - 2024 pełni Feliks Przytuła.
Kontakt: feliksprzytula@gmail.com


Liczba odwiedzin: 4829
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij