Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Światowy Dzień Chorób Rzadkich

29 lutego 2024
Ostatniego lutego budynki na całym świecie rozświetlą się na zielono, niebiesko i różowo, bo te kolory symbolizują choroby rzadkie.
Świecąc nimi 29. lutego solidaryzujemy się z osobami, które zmagają się z chorobami trudniejszymi, bo mało poznanymi. Akcja odbywa się od kilku lat pod patronatem EURORDIS - European Organisation for Rare Diseases i z każdym rokiem zatacza coraz szersze kręgi w wielu miastach na świecie.

Dzięki inicjatywie Fundacji Platynowa Drużyna miasto Bytów przyłączyło się do akcji. W dniu 29. lutego podświetlone zostaną budynek Urzędu Miejskiego oraz zabytkowy most kolejowy nad rzeką Borują.

Kilka faktów:
  • choroba rzadka to taka, gdzie choruje 1 na 2 tys. mieszkańców, często kilkadziesiąt, kilkanaście, czasem kilka osób w kraju, a nawet na świecie;
  • chorób rzadkich może być nawet 10 tys. rodzajów;
  • na świecie chorują na nie 300 mln ludzi, w Polsce 3 mln;
  • dla większości chorób brakuje leczenia a leki, jeśli są, są niestety zazwyczaj bardzo drogie;
  • brakuje wiedzy, a tym samym specjalistów, którzy mogliby skutecznie pomagać chorym;
  • ciągle uczymy się specyfiki chorób rzadkich, dlatego wiele osób latami szuka diagnozy.

Liczba odwiedzin: 1145
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij