Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Sołectwa

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Ząbinowice

Kategoria: Sołectwa
Ząbinowice (kaszb. Zãbienica, niem. Gersdorf) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów, 1km na południe od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Wieś Ząbinowice jest jedną z miejscowości należących do miejsko-wiejskiej gminy Bytów – znajduje się w jej południowo-wschodniej części.
Ząbinowice zamieszkuje 431 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2023 r.). Przedstawiciele lokalnej społeczności wchodzący w skład Rady Sołeckiej są bardzo aktywni, potrafią przekonać i zmobilizować lokalną społeczność do życia kulturowego, co uwidacznia się w organizacji różnego typu imprez, rajdów, wycieczek turystycznych, licznych zajęć w czasie ferii zimowych i letnich.
 

INWENTARYZACJA ZASOBÓW

Wieś Ząbinowice położona jest wśród pagórków moreny czołowej w odległości ok. 500m od lobeliowego jeziora Ząbinowickiego. W centrum miejscowości rośnie kilkadziesiąt wiekowych drzew.

Walorem stanowiącym o atrakcyjności sołectwa jest malownicze położenie – w otoczeniu lasów, oraz niewielka odległość od miasta – około 5km. Ze względu na duże walory krajobrazowe Ząbinowice są wymarzonym miejscem do rozwoju agroturystyki, co przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miejscowości. Ząbinowice położone są w strefie ochronnej Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Elementem dziedzictwa kulturowego, który zachował się po dzisiejsze czasy, jest stary cmentarz ewangelicki. Brak dozoru i bieżącej konserwacji spowodował, iż zatarciu uległa granica pomiędzy terenem cmentarza i otaczającego lasu, nieczytelny jest również przebieg ścieżek i podział na kwatery. Cmentarz nie jest objęty ochroną konserwatorską.

Ponadto cennym walorem i dziedzictwem kulturowym sołectwa Ząbinowice jest nieskażone środowisko naturalne oraz piękne położenie wsi na wzgórzu, sprawiające, że trasa do niej jest ulubionym szlakiem bytowskich biegaczy, rowerzystów, a także spacerowiczów.
Najcenniejszym dziedzictwem wsi pozostaje nieskażone środowisko naturalne oraz jej piękne położenie przyciągające miłośników pieszych i rowerowych wycieczek oraz zbieraczy runa leśnego.

W Ząbinowicach, obok świetlicy, zlokalizowane są boiska do piłki nożnej i siatkowej, plac zabaw dla najmłodszych oraz park rodzinny – miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców.
W centrum wsi znajduje się świetlica wiejska, w której czas wolny spędzają dzieci i młodzież, jest ona również miejscem spotkań. Świetlica stanowi atrakcyjne miejsce o wielofunkcyjnym działaniu, które odnosi się również do sołectw sąsiednich – Mokrzyn, Mądrzechowo, Rabacino (gm. Studzienice). Działalność świetlicy przyczynia się do większej współpracy pomiędzy gminami.

Ząbinowice to typowa wieś popegeerowska z glebami klasy V i VI. W miejscowości funkcjonuje jedno duże gospodarstwo rolne o powierzchni około 250 ha oraz kilka mniejszych o powierzchni około 10ha. We wsi znajduje się również sklep spożywczy.

Dużym kapitałem jest zaangażowanie społeczeństwa oraz sołtysa w sprawy społeczno-gospodarcze miejscowości, np. należy zaznaczyć, że społeczność wiejska aktywnie uczestniczyła w kładzeniu kabla telefonicznego prawie do każdego domu we wsi. Organami sołectwa jest zebranie mieszkańców wsi oraz Sołtys wspierany przez Rade Sołecką. Najbliższym miastem, w którym mieszkańcy wsi mogą korzystać z oferty kulturalnej (biblioteka, muzeum, kino, kluby) jest oddalony o 5km Bytów.
 


Liczba odwiedzin: 5715
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij