Zakres realizowanego projektu
Dodatkowym czynnikiem pozwalającym osiągnąć ww. cel było podniesienie jakości i dostępności informacji turystycznej m.in. po zamieszczeniu w Internecie interaktywnej mapy przebiegu szlaków z zaznaczeniem największych atrakcji przyrodniczych. Mapa zapewnia doskonałą informację o zasobach przyrodniczych Pojezierza Bytowskiego szerokiemu gronu odbiorców.
Tereny objęte projektem zostały doskonale wypromowane, co pozwoli na zwiększenie liczby turystów odwiedzających obszar pojezierza Bytowskiego. Inwestycja realizowana była na terenie gmin Bytów, Borzytuchom, Tuchomie oraz Nadleśnictw Bytów i Osusznica.
30 czerwca 2008 r. zawarta została umowa partnerska – Porozumienie Gmin: Borzytuchom, Bytów i Tuchomie oraz Nadleśnictw Bytów i Osusznica w celu wspólnego przygotowania projektu pn. „Zrównoważone, edukacyjne i turystyczne udostępnienie obszarów cennych przyrodniczo na terenie Pojezierza Bytowskiego”. Gmina Bytów jako partner wiodący złożyła wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych.
Gminy Bytów, Borzutuchom, Tuchomie oraz Nadleśnictwa Bytów i Osusznica stworzyły spójny plan w celu udostępnienia obszarów cennych przyrodniczo dla zrównoważonego ruchu turystycznego. W 2008 r. gmina Bytów w imieniu własnym i partnerów projektu wystąpiła do Departamentu Programów Regionalnych w Gdańsku z prośbą o dofinansowanie zamierzonych działań. Harmonogram prac w ramach projektu obejmował:
- roboty budowlane w zakresie: utwardzenia ścieżek przyrodniczych tłuczniem, budowy nowych miejsc parkingowych, budowy ścieżek pieszo-rowerowych, budowy nawierzchni ciągów pieszo-rowerowych, ekspozycji głazów narzutowych oraz zagospodarowania terenu działki wokół punktu informacji turystycznej w Rekowie,
ponadto:
- roboty w zakresie: wykonania oznakowania i elementów małej architektury tj.: tablic edukacyjnych i informacyjnych, drogowskazów kierunkowych i witaczy, poręczy drewnianych, stołów z ławami z bali drewnianych, ławek i wiat wypoczynkowych, koszy na śmieci, remontów pomostów i kładek drewnianych, stojaków na rowery,
a także:
- usługę w zakresie: opracowania i wydania mapy przyrodniczej w wersji papierowej oraz interaktywnej, która zostanie umieszczona na stronach internetowych partnerów projektu oraz wydanie przewodnika turystycznego dotyczącego ścieżek.