Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów z Kijowa

30 maja 2024, 17:00
W czwartek, 30 maja 2024 r. o godz. 17:00 w sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody z Kijowa.
Znakomici ukraińscy muzycy wystąpią w Bytowie po raz trzeci. Podczas poprzednich koncertów, które odbyły się 18 stycznia 2023 r. oraz 19 maja 2023 r. sala widowiskowa była wypełniona po brzegi.

Przed i po występie przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na potrzeby ofiar rosyjskiej agresji i kultury ukraińskiej.

Kapela rozpoczęła działalność w 1918 r. z inicjatywy hetmana Pavlo Skoropadskiego. Zespół liczy 50 mężczyzn, którzy śpiewają i grają na bandurach – instrumentach strunowych, wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Podczas występów zachwycają: precyzyjne opracowanie i wykonanie każdego utworu, czasem majestatyczne, czasem dramatyczne, ale połączone też z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Warto też zwrócić uwagę na bardzo ciekawe aranżacje, a szczególnie prawdziwe, „głębokie” męskie głosy, przywołujące słyszane w cerkwiach wielogłosowe śpiewy pieśni, oparte na męskich głosach; basie i barytonie. Śpiewy wykonują soliści jak również połączone głosy zespołu.

Liczba odwiedzin: 1066
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij