Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Nasadzenie alei rodzimych gatunków drzew miododajnych i owocodajnych na terenie gminy Bytów

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Podsumowanie projektu pn. „Nasadzenie alei rodzimych gatunków drzew miododajnych i owocodajnych na terenie gminy Bytów”

13 listopada 2020
Gmina Bytów aplikowała do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) o przyznanie dotacji w ramach Konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego (edycja 2020) pn. „Nasadzenie alei rodzimych gatunków drzew miododajnych i owocodajnych na terenie gminy Bytów”.
W ramach projektu począwszy od października 2020 roku, na terenie gminy Bytów prowadzone były działania polegające na nasadzeniu alei rodzimych gatunków drzew owocodajnych (z owocami jadalnymi dla zwierząt m.in. ptaków) i miododajnych, obejmujące 260 drzew, w tym:
- drzewa z gatunku: Lipa szerokolistna ‘Fastigiata’, ilość 130 szt., roślina alejowa, z pniem
o formie naturalnej, z wyraźnie wykształconym przewodnikiem;
- drzewa z gatunku Rokitnik zwyczajny ‘Hippophaë  rhamnoides’, ilość 112 szt., roślina w formie drzewa, z pniem o formie naturalnej;
- drzewa z gatunku Jabłoń dzika ‘Malus sylvestris’, ilość 18 szt., z pniem o formie naturalnej, z wyraźnie wykształconym przewodnikiem.

Rośliny są miododajne, z owocami jadalnymi oraz zostały wskazane przez Związek Szkółkarzy Polskich jako rośliny wpływające na terenach miejskich na wzrost bioróżnorodności (wabią owady i ptaki, są miejscem potencjalnego gniazdowania ptactwa).
Aleja została zlokalizowana przy ścieżce pieszo-rowerowej Bytów Dąbie: działki o nr ew. 27/9 obręb 100 Bytów, 55/48, 55/50 obręb Dąbie. Długość alei to 900 m. Aleja jednorzędowa dwustronna utworzona została z użyciem dwóch gatunków drzew. Na zwieńczeniu alei, w obrębie działki nr 564 obręb Dąbie, wprowadzone zostały drzewa wzdłuż granic nieruchomości (działka ma kształt trójkąta, otaczają ją drogi różnego rzędu).

Utworzono aleję z użyciem drzew z gatunku lipa i rokitnik. Na odcinku kończącym aleję powstały nasadzenia z użyciem rokitnika i jabłoni. Drzewa zostały posadzone naprzemiennie w rozstawie 4 m. Każde drzewo zostało ustabilizowane przy pomocy słupka drewnianego i taśmy ogrodniczej.

W wyniku realizacji projektu nastąpiła poprawa estetyki i wyeksponowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych, dzięki wykonaniu alei z roślin miododajnych, z owocami jadalnymi dla ptaków oraz nastąpił wzrost bioróżnorodności gatunkowej ptaków i owadów.

Dzięki organizacji grupy dzieci z terenu gminy Bytów, które w ramach fotograficznego kółka zainteresowań, otrzymały zadanie wykonania dokumentacji zdjęciowej prac w trakcie realizacji nasadzeń drzew miododajnych i owocodajnych, powstała dokumentacja fotograficzna, która została wykorzystana do artykułów promujących projekt zamieszczanych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bytowie: www.bytow.com.pl.
W ramach realizacji projektu nastąpiły mierzalne efekty projektu w postaci posadzonej alei rodzimych gatunków drzew miododajnych i owocodajnych w liczbie 260 sztuk.
Niemierzalne efekty projektu to zachowanie i zwiększenie populacji pszczoły miodnej poprzez wzrost ilości drzew miododajnych i owocodajnych. Dzięki  realizacji zadania nastąpił również wzrost świadomości mieszkańców o znaczeniu drzew miododajnych i owocodajnych, a także operacja wywarła pozytywny wpływ na ochronę przyrody.

Wykonawcą prac była firma „Moc zieleni” Łukasz Sułek. Łączny koszt zadania wyniósł 22.770 zł brutto, z czego uzyskane dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wyniosło: 15 681,70 zł. Pozostałe koszty stanowiły środki własne gminy Bytów.

Informacje o konkursie na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego znajdują się na stronie WFOŚiGW: www.wfos.gdansk.pl w zakładce Fundusze Krajowe – Konkursy/Nabory.
 

Liczba odwiedzin: 5494
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij