Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
naturalny wieniec dożynkowy - powiększ

Wojewódzki konkurs na wieniec dożynkowy

11 lipca 2024
Każdego roku podczas Dożynek Wojewódzkich wybierany jest najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy.

Czy tegoroczny zwycięzca będzie z kwiatów czy ze zboża? Dowiemy się tego już 8 września 2024 r. podczas Święta Plonów - Dożynek Wojewódzkich w Owidzu. Zgłoszenia do konkursu już trwają.
Termin zgłoszeń upływa 2 września 2024 r.

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to stary zwyczaj. Rolnicy przygotowywali je na zakończenie sezonu żniw, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku. Tradycją jest również organizowany przez samorząd województwa pomorskiego konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Konkurs ma na celu promocje pomorskiej wsi oraz zaprezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturalnego. Jest organizowany od kilkunastu lat. Prace zgłoszone do konkursu musza być wykonane z materiałów naturalnych. To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów. Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Wieńce oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka województwa komisja. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Termin zgłoszeń upływa 2 września 2024 r. Organizacja Konkursu ujęta jest w Planie operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin


Liczba odwiedzin: 227
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij