Wizja rozwoju gminy
12.1 Wizja rozwoju gminy do 2015 r.
Istniejący potencjał rozwojowy Gminy Bytów oraz przemiany, które zachodzą w jej otoczeniu uzasadniają przyjęcie tezy, że przyszły charakter Gminy będzie cechował szybki rozwój turystyki z uwzględnieniem agroturystyki a także rozwój sektora MSP generujący nowe miejsca pracy oraz pomnażający dochody gminy.Ważnym obszarem, który będzie podlegał przemianom będzie rolnictwo. Liczba gospodarstw rolnych, których głównym źródłem utrzymania będzie rolnictwo zmniejszy się o ok. 50% tak że pozostanie około 50 – 100 specjalistycznych gospodarstw rolnych o dużej powierzchni i intensywnej produkcji. Prowadzenie upraw rolnych i hodowli w dotychczas istniejących gospodarstwa o powierzchni nie przekraczającej 10 ha stawać się będzie coraz mniej opłacalna. Gmina uruchamiać będzie działania prowadzące do przekwalifikowania zawodowego rolników z tych gospodarstw i podejmowania przez nich działalności gospodarczej w innych dziedzinach.
Środowisko naturalne będzie wymagało coraz większych nakładów i intensywnych działań ochronnych szczególnie w obszarze wód powierzchniowych. Gmina podejmie działania zapewniające zachowanie ładu przestrzennego i estetycznego na terenie gminy. Duże znaczenie przywiązywane będzie do utrzymania porządku w obrębie jezior i lasów, zwłaszcza w sezonie.
Zakłada się praktyczne zakończenie działań inwestycyjnych w obrębie rozwoju infrastruktury technicznej gminy jak też tej, która obsługuje ruch turystyczny. Gmina będzie z wyprzedzeniem reagowała na nowe media (internet, intranet, itp.) i nowe wyzwania infrastrukturalne.
Przyszły obraz i niektóre elementy charakteryzujące Gminę stanowiły na seminarium przedmiot dyskusji w grupach oraz na posiedzeniu plenarnym. Zapis wyników prac zespołów przedstawiono w załączniku do niniejszego opracowania. Zdaniem autorów opracowania wizję rozwoju Gminy do 2015 r. powinny cechować następujące elementy i wyróżniki:
Wizja rozwoju Gminy do 2015 r.
- Przewiduje się, że liczba ludności Gminy Bytów będzie wynosiła około 25 tys. osób, w tym 20.000 w mieście i około 5.000 na terenach wiejskich.
- Stan środowiska przyrodniczego ulegnie znacznej poprawie, dzięki inwestycjom w proekologiczną infrastrukturę techniczną, oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców i turystów.
- Głównymi źródłami dochodów mieszkańców Gminy będą: praca najemna, nakładcza, drobna wytwórczość, oraz działalność gospodarcza na własny rachunek - małe zakłady produkcyjne, handel, agroturyzm, usługi związane z obsługą ruchu turystycznego (gastronomia, motele, itp.), ekologiczne i specjalistyczne rolnictwo (warzywnictwo, sadownictwo, itp.).
- Liczba gospodarstw rolnych zmniejszy się do ok. 50 – 100 specjalistycznych o dużej powierzchni. Małe gospodarstwa będą pracowały na potrzeby własne, okolicznych mieszkańców oraz agroturystyki.
- Nastąpi poprawa zasobności mieszkańców i tym samym zasobności gminy. Zmniejszy się poziom biedy i zmniejszą się problemy społeczne. Zwiększy się wykrywalność przestępstw i zahamowany zostanie wzrost przestępczości.
- Nastąpi zdecydowana poprawa infrastruktury technicznej szczególnie w obszarze zaspokojenia potrzeb komunalnych – 90%, oraz drogownictwa, kanalizacji i gazyfikacji.
- Rozwój gospodarczy Gminy, szczególnie w obszarze MSP i turystyki umożliwi zwiększenie zasilania budżetu i zwiększenie finansowania zadań własnych gminy.